Stopnie liturgiczne


Funkcje ministranta i poszczególne etapy



KANDYDACI
- jest to formacja początkowa, która wprowadza chłopców w życie całej wspólnoty ministrantów. Uczą się oni podstawowych pojęć związanych ze służbą przy ołtarzu. Obecnie w naszej parafii każdy kandydat musi przejść odpowiednie „szkolenie”, które pozwoli mu w przyszłości stać się ministrantem. Ubiorem każdego kandydata jest komża i referenda w odpowiednich kolorach zgodnych z okresem liturgicznym.

MINISTRANCI
– jest to najliczniejsza część wspólnoty ministranckiej. Ministrantem może zostać każdy chłopiec po Komunii Św. Aby zostać ministrantem musi wcześniej zostać kandydatem. Spotkania ministranckie zwane zbiórkami odbywają się raz w tygodniu (w sobotę). Na tych zbiórkach ministranci i kandydaci uczą się swoich wyznaczonych posług. Przed wstąpieniem w ministranckie grono, chłopiec musi nauczyć się służenia przy ołtarzu. Podstawowym strojem każdego ministranta jest komża.

Najczęściej wyróżniamy następujących ministrantów:

Ministrant krzyża – tzw. krucyferariusz – najważniejszym jego zadaniem jest troska o krzyż. Wykonuje on szereg czynności związanych z posługą krzyża zarówno w procesjach jak i w czasie trwania Mszy Św. Uczy się jak należy traktować krzyż i gdzie jest jego miejsce.

Ministrant księgi – troszczy się o wszystkie księgi liturgiczne. Ministrant ten potrafi biegle posługiwać się księgami liturgicznymi. Należycie się nimi troszczy i pielęgnuje. Szczególną uwagę zwraca na czystość. W czasie spotkań uczy się nimi posługiwać.

Ministrant światła – troszczy się o świece i świeczniki. Ministrant światła dba o świece.

Ministrant ołtarza – jest to posługa najczęściej wykonywana w kościele; ministrant ołtarza świetnie powinien znać naczynia liturgiczne, wszystkie części bielizny kielichowej, pamiętać rozmieszczenie parametrów liturgicznych w zakrystii, aby w razie potrzeby móc je odszukać. Odpowiedzialny jest również za przygotowanie darów do sprawowania Mszy św. Ministrant ten potrafi biegle posługiwać się ampułkami i naczyniami liturgicznymi.

Ministrant kadzidła
– funkcję tę spełniają dwaj ministranci. Jeden z nich niesie kadzielnicę (turyferariusz), drugi natomiast łódkę z kadzidłem (nawikulariusz). Ministrant pełniący tę funkcję musi nauczyć się służenia z kadzidłem w czasie nabożeństw i Mszy św. Dba on nie tylko o kadzidło i łódkę, ale również o miejsce, w którym je rozpala i przygotowuje.
 

 

Komentarze

Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Olsztynie